Shelter Harmony i vores demo - 1 lyt
Udskriftsvenlig side
24. juni 2008
Harmony er huset udført i ren kulfibre med kulfiber skruer, altså gennemført til mindste detalje - lyden......så naturlig har vi sjældent hørt musik.

Man fristes til at sige nåhee ja, men for søren - hvor befriende uden at være anmasende i forsøg på at overbevise dig om den kan spille diskant, men naturlig og det er der bare - igen har vi hørt nye ting på vinyl'er vi troede vi kendte til bunds - detaljer og musik i forhold til hinanden.

Bund er fast og tight og dyb, med klar skarphed så instrumenter bliver udskilt.
Mellemtone tilpas defineret med en lethed, der ligesom får det til at svæve i luften og hvilket perspektiv.
Alt i alt indikere at Harmony også passer til vores reference arm og dermed flertallet af moderne tonearme.

Har netop lige hørt en gammel 80'er skive med Sko/Torp - og da for.... det har jeg aldrig hørt, de ting denne pu graver frem.

Shelter 411 step-up trafo:
Den klæder alle PU vi har, selv i forholdtil vores reference's (de der plejer at komme ved at den er blandt verdens 5 bedste) MC step-up. Den vil helt klart tiltale flertallet af danske (og skandinaviske, så vi ikke har lov til at sælge til, endnu) - der er simpelt hen mere hul.

Opdateret: 24. juni 2008 kl. 13:50
URL: www.highend-sound.com/nyheder/shelter-harmony-i-vores-demo---1-lyt.aspx
Forside Produkter Nyheder Artikler Kontakt Sitemap

Copyright © 2003 - High End Sound - Alle rettigheder forbeholdes.
En hver reproduktion, brug af tekster, billeder og/eller anden grafik kræver skriftlig tilladelse.
RSS feed 2.0

CMS: Umbraco (.NET)
Concept & Design: ZoneDesign.dk